Načítání

Zadejte hledaný text

Koupelna

Ocelové vs. akrylátové vany

Koupání ve vaně má rozhodně své kouzlo. Samozřejmě, že koupání ve vaně má jak své příznivce, tak i odpůrce. Mnozí lidé dávají přednost sprchování, na čemž není vůbec nic špatného. Ranní studená sprcha ve vás zaručeně dokáže rozproudit krev, čímž vás nastartuje do nového dne. Sprchování je také úspornější, vody zkrátka nevyplýtváte takové množství. A většinou je také rychlejší. Kromě vany je tedy dobré mít v koupelně i sprchový kout. Znovu však opakujeme, že koupání ve vaně má své kouzlo. Mnohdy se celý den těšíme právě na to, až se vrátíme domu z práce, napustíme si horkou vanu a pořádně si odpočineme.

Vany ze smaltované oceli

Na začátek by bylo dobré říci, co to ta smaltovaná ocel vlastně je? Smaltovaná ocel je tvořena ocelovým podkladem, na který je nanesena vrstva smaltu. Smalt je materiál, jehož vlastnosti připomínají sklo, popřípadě porcelán. Při šetrném zacházení a správné údržbě by tento smalt měl po dlouhou dobu vydržet hladký a lesklý. Mínusem tohoto materiálu je fakt, že se po nárazu může velice snadno začít loupat. Mezi další nevýhody patří rezonování materiálu a také odvádění tepla. I kvůli tomu si tak často musíme připouštět teplou vodu. Ocel je také těžká, takže manipulace s vanou není úplně jednoduchá.

Vany z akrylátu

Akrylát je plast. A všichni dobře víme, že z plastu se dá vyrobit prakticky cokoliv. Proto není žádným velkým překvapením, že akrylátové vany mohou mít nejrůznější tvary, stupátka, výstupky, apod. Velikou předností je také váha samotné vany, která je o poznání nižší, než jak je tomu u van ze smaltované oceli. Akrylát rovněž neodvádí teplo a na dotyk nestudí. Také akrylát však má své neduhy a mínusy. Tento materiál například není tak odolný jako smaltovaná ocel, což znamená, že je daleko náchylnější k poškození. Povrch by poměrně snadno mohl poškodit například váš pes, pokud by se při koupání snažil vydrápat z vany. Také se nesmí používat tak široká škála čisticích prostředků, jako je tomu v případě smaltovaných van.

Samozřejmě, že kromě van z akrylátu a ze smaltované oceli se dají pořídit také například litinové vany, betonové vany, skleněné, a dokonce i dřevěné vany. Jejich pořizovací cena však mnohdy dosahuje i několika desítek tisíc korun. Proto jsme se o těchto materiálech zmínili pouze letmo. Většina lidí totiž pravděpodobně sáhne spíše po smaltu či akrylátu.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *