Načítání

Zadejte hledaný text

Kuchyň a jídelna

Druhy pracovních desek – 1. část

Pracovní deska je nedílnou součástí kuchyně. V minulosti jsme neměli zas až tak moc na výběr, avšak v dnešní době si můžeme vybírat z nepřeberného množství materiálů. Jednotlivé materiály mají jak své přednosti a výhody, tak i své mínusy. A právě na to se dnes zaměříme. Pravděpodobně si však nepředstavíme všechny materiály, ze kterých se pracovní desky vyrábějí. Ne, že bychom nechtěli, ale je jich zkrátka tolik, že na to jeden článek zkrátka nebude stačit.

MDF desky

V současné době se s nimi můžeme setkat velice často. Obrovským plusem těchto pracovních desek je výběr dekorů. Při troše hledání naleznete dekor, který si jistojistě zamilujete. Jedná se navíc o poměrně odolný materiál. Ocet a kuchyňské oleje desce nijak neublíží. Jiné je to ovšem v případě rozpálených pánviček a hrnců. Ty na desku rozhodně nepokládejte, protože byste na tuto událost měli nepříjemnou vzpomínku. Pravděpodobně byste měli jedinou možnost – výměnu pracovní desky.

Dřevo

Také dřevo je velmi oblíbené, ačkoliv se s ním nesekáte tak často jako s MDFkou. Taková pracovní deska se nevyrábí z jednoho kusu dřeva, ale lepí se k sobě jednotlivé kusy dřeva. Stejným způsobem se vyrábí prakticky cokoliv ze dřeva. Je to i z toho důvodu, že jen stěží byste našli jeden kus dřeva, který by odpovídal rozměrům pracovní desky, A i v případě, že byste takový kus našli, tak by jeho sušení a následné opracování bylo mimořádně náročné. Na kuchyňské desky se používají tvrdší dřeviny, například buk, potažmo dub.

Nerezový plech

S tím se lze setkat především v profesionálních kuchyních. Plech vyniká svou mechanickou odolností. Kromě toho je velmi odolný vůči vodě. Navíc na něj můžete pokládat i rozpálenější hrnce a pánve. Mínusem je pořizovací cena. Navíc by se vám taková pracovní deska pravděpodobně nelíbila.

Přírodní kámen

Nejčastěji se lze setkat s žulou. Jedná se o mimořádně luxusní materiál, čemuž odpovídá také cena. Tak je ještě vyšší, než jak je tomu v případě nerezového plechu. Povrch pracovní desky může být jak matný, tak také lesklý. Také tento materiál je poměrně odolný, kamenu prakticky nevadí, pokud na něj něco vylijete.

Jak již bylo zmíněno v samotném úvodu, v rámci jednoho článku jsme nemohli pokrýt všechny materiály, ze kterých se pracovní desky vyrábí. Zaměřili jsme se tedy alespoň na ty nejběžnější a nejpoužívanější. V 2. části se podíváme na další.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *