Načítání

Zadejte hledaný text

Kuchyň a jídelna

Vytvoření dokonalé kuchyně: část 3 – Kuchyň samostatně, nebo spojit s obývákem

V předchozích článcích jsme se společně podívali na to, jaké jsou důvody k vytvoření kuchyně, samozřejmě i důvody, proč se rekonstrukce odkládá. V tomto díle se pokusíme pomoct těm z vás, kteří ještě nevíte jaké rozměry a stavební rozložení kuchyně je pro vás ideální.

Tradiční rozložení kuchyně je buďto samostatná kuchyň, nebo kuchyň s jídelnou dohromady. Tento způsob byl v domácnostech zcela majoritní. Časem se začala čím dál častěji vytvářet samostatná místnost pro stravování. A trendem poslední doby je spojení obývacího pokoje s kuchyní. Dalším důležitým bodem je rozměr kuchyně. V bytech bývají kuchyně menší panelákové. V domech se začíná rozmáhat trend ze zahraničí – prostorné kuchyně.

Proč zvolit samostatnou kuchyň

Ať už zvolíte samostanou kuchyň, kuchyň s jídelnou, či s obývacím pokojem, tak pocítíte výhody i nevýhody daného řešení. V případě samostatné kuchyně, kde budete mít maximálně malý jídelní stůl je výhod mnoho. Mezi ty největší patří soukromí při vaření. 

Mnoho žen i mužů rádo vaří samo. Je to logické, protějšek má často hodně jízlivých poznámek, jak by to bylo lepší udělat. Zároveň s tím nikdo nevidí rád, že druhý si užívá volna, zatímco on musí pracovat. A naopak domácí pohodu obývacího pokoje umí snadno rozbít právě zvuk a vůně připalujícího se řízku. Vůně můžeme častečně vyřešit instalací digestoře, ale o to bude horší hluk z kuchyně. 

Nechat jídelnu součástí kuchyně, nebo zvlášť

Další důležitou otázkou je, kde jídla konzumovat. Většinou není otázkou, jestli dát jídelnu zvlášť, ale spíše jestli na to máte místnost navíc. Protože pokud je možnost, tak jídelnu zvlášť doporučujeme. Vytváří pocit klidu a pohody oproti kuchyni, ve které se často běhá od hrnce k pekáči a jsou s ní spojené i negativní emoce a stres z nestíhání. V jídelně naopak čas plyne více v klidu, nikdo se nikde nežene a jenom si v klidu pochutná pokrm. 

Důvodem, pro spojení kuchyně s jídelnou i přestože máte místnost navíc, a to dokonce i sousedící s kuchyní může být optické zvětšení kuchyně. Nejde jen o optické zvětšení, ale často i fyzické, protože tímto spojením můžete posunout velikost kuchyně na úkor jídelny a tím si zvětšit pracovní prostor. Navíc zeď samotná zabírá dost prostoru z místnosti. 

Obývací pokoj s kuchyní je luxus, ale má své mouchy

Spojením obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou je skvělý způsob, jak otevřít prostor domácnosti. Rodina je si častěji blíže, protože hlavní místnosti bytu nemají žádné fyzické překážky pro sociální interakci i během vaření. To však s sebou nese úskalí a potenciálně i hádky. Vaření vydává často až nepříjemné zvuky a pachy, které mohou ostatním členům rodiny kazit požitek ze sledování televize a naopak kuchař si bude chtít pustit k vaření hudbu, či oblíbený seriál namísto poslouchání televize. 

Co se týče pachů, tak jeden z argumentů, proč si dát kuchyň zvlášť je to, že nábytek načichne kuchyní. Zejména vlákna čalouněných sedaček, nicméně pro tento argument jsme nenašli ani důkaz vyvrácení, ani potvrzení. 

Co se týče designu, tam je to úplně jiná otázka. Snad každému se bude více líbit spojení těchto místností. Přináší více slunečního světla, větší fyzický prostor, ale také optický. V takovém prostoru se hodí přidat i ostrůvek, na který můžete umístit bar, kde se dá sednout i ze strany obývacího pokoje, což ještě zvýší jeho využití. Do prostoru, kde by normálně byla stěna se pohodlně vleze rodinný jídelní stůl a namísto kuchyně a obývacího pokoje získáte obývací pokoj, jídelnu a kuchyň v jednom, a přesto nebudete mít pocit stísněnosti. 

Shrnutí

Pokud máte možnost udělat kuchyň s jídelnou a obývákem, je to zřejmě nejlepší varianta. Využijete plnohodnotně prostor bytu a ucítíte větší prostor v kuchyni, což je častým důvodem ke změnám kuchyně. Naopak to ale vezme část soukromí a je mnohem více rušivých prvků z  a do obývacího pokoje, takže musíte více pracovat s rušivými elementy a lépe si nastavit pravidla s ostatními členy domácnosti. Pokud víte, že toto by mohl být problém a jste rodina choleriků, asi bude lepší zůstat u oddělených místností, které naopak dávají soukromí a mohly by předejít hádkám v rodině.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *