Načítání

Zadejte hledaný text

Kuchyň a jídelna

Vytvoření dokonalé kuchyně: část 4 – Spotřebiče bez kterých se v kuchyni neobejdeme – lednička, trouba a sporák

Jak se říká “vývoj nezastavíš”, a to platí i pro spotřebiče v kuchyni, které nám pomáhají s přípravou jídel, nápojů, ale také úklidem po přípravě a konzumaci. Dnes už si asi těžko dokážeme představit, že bychom v kuchyni neměli alespoň čtyřplotýnkový sporák, varnou konvici, troubu, ledničku a další. Tyto spotřebiče u nás zdomácněly a postupně se přidávají další a další. 

V tomto článku se podíváme nejen na to, jak jsou dané spotřebiče důležité, ale hlavně na jejich vývoj vzhledem k návrhu kuchyně a jejich, co možná nejlepší designové zapojení do kuchyňské sestavy tak, aby zbytečně nekazily designový zážitek z kuchyně.

Bez chladničky ani ránu

Položili jsme si otázku, který spotřebič používáme nejvíce a odpověď byla jasná – lednice. Jediný spotřebič, který se nevypíná ani na minutu. Jede stále a jako jediný spotřebič se stále pořizuje nejčastěji jako volně stojící. Ostatní velké spotřebiče se u nových kuchyní kupují zejména jako vestavné. Může za to několik faktorů. Hlavní je rozměr. 

Ledničku si můžete pořídit prakticky v jakékoliv výšce, takže pokud chcete chladničku ve výšce přes dva metry, tak s tím není žádný problém a v těchto rozměrech už je zbytečné nad lednici ještě dát další poličky. Dalším důvodem je obava z přehřívání lednice, pokud ji obalíme laminátovou skříní. Tato obava je zcestná, protože vestavné lednice jsou přesně na tento způsob “obalu” dělané. Dalším důvodem je design, který je u moderních chladniček velmi vkusný a nijak neruší ráz moderní kuchyně. Posledním větším parametrem je cena. Ta je u vestavných chladniček stále o něco vyšší, a když k tomu připočteme cenu skříně na vestavnou lednici, tak je jasno. 

Oproti tomu u kuchyňských sestav s vestavnou chladničkou je výhoda, že kuchyň vypadá čistě, stylově a lednice vypadá jako další blok vysokých skříní do kuchyně. Tento typ můžeme jednoznačně doporučit u větších kuchyní, kde je prostor pro vestavnou lednici a vedle ni ještě buďto vysokou skříňku, nebo vysokou skříňku s vestavnou troubou a mikrovlnkou. V takovém případě bude čistý design jenom podtrhnutý tímto způsobem a chladnička nebude působit jako izolovaný spotřebič.

Jak uložit troubu a sporák

U těchto dvou spotřebičů je situace dost podobná, jako u lednice. Stále se dost kupují jako izolovaný spotřebič trouby se sporákem, ale vzhledem k rozvoji indukčních varných desek a čistému designu vestavné desky i trouby, se stále více kupují tyto spotřebiče vestavné do kuchyňské linky. Pokud tedy zařizujete novou kuchyň, tak nezapomeňte na tento trend a rovnou si vložte varnou desku do pracovní desky a troubu buďto hned pod sporák, nebo kdekoliv jinde v kuchyni. Velmi dobré umístění je ve vysoké skříni, kde nad sebe dáte jak troubu, tak mikrovlnou troubu, a tudíž máte tyto dva důležité spotřebiče hned nad sebou.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *