Načítání

Zadejte hledaný text

Ložnice

Několik tipů pro váš zdravý spánek

V jednom z předchozích článků jsme se v krátkosti zmínili o spánku a o tom, jak významnou úlohu hraje v našem životě. Dnes se této problematice budeme věnovat ještě detailněji. O důležitosti spánku hovoří už jen to, že jím strávíme přibližně jednu třetinu svého života. Během spánku naše tělo regeneruje, náš mozek zpracovává veškeré podněty, třídí myšlenky a ukládá je do paměti. Z toho vyplývá, že ne nadarmo je ložnice jednou z nejdůležitějších místností a ne nadarmo jí musíme věnovat náležitou péči.

I přes všechny přínosy této činnosti si někteří z nás pokládají tu samou otázku. Jak dlouho bychom měli vlastně spát?  Existuje celá řada studií, které nám na tuto otázku dokáží odpovědět, nicméně jejich výsledky se postupem času liší. Tak jak to tedy je? My se budeme řídit informacemi, které byly zveřejněny v nedávné době. Ty nám říkají, že se této činnosti máme věnovat zhruba sedm až osm hodin denně.

Velmi podstatnou roli hraje také kvalita spánku, takže se prosím snažte vyhnout přílišnému a zejména častému ponocování. Na délku a kvalitu spánku má výrazný vliv postel, respektive matrace. Její výběr může být mnohdy problematický, a proto jsme si pro vás připravili několik rad a tipů, které by vám mohly a měly pomoci s rozhodováním.

Tvrdost matrací

V dnešní době se pracuje s neuvěřitelnou škálou materiálů, které zajišťují různou tvrdost a tuhost matrací. Nejměkčí matrace jsou často vyrobeny z latexové nebo studené pěny. Jejich charakteristickou vlastností je to, že se dokáží velmi dobře přizpůsobit tělu a díky tomu zabraňují vzniku otlaků.

Tužší/tvrdší matrace se většinou vyztužují kokosovým vláknem, případně koňskými žíněmi. Ty jim dodávají kromě tuhosti také prodyšnost.

Nejtvrdší matrace bývají určeny především těžším osobám. Jsou vyrobeny tak, aby dokázaly vytvářet anatomické zóny.

Délka a šířka matrace

Pro zajištění pohodlného spánku se radí a doporučuje, aby matrace byla alespoň o dvacet centimetrů delší než osoba, která na ní spí. Doporučená minimální šířka je devadesát centimetrů. To je šířka, jež by měla zajistit dostatečný komfort a bezpečí při pohybu spáče.

Nosnost matrace

Před zakoupením si zjistěte svou váhu a k ní přičtěte dalších pět kilogramů. Výsledné číslo vám řekne, jakou minimální nosnost by měla vaše matrace mít.

Další tipy

Matrace by měla být dostatečně prodyšná. To platí zejména u osob, které se více potí. V takovém případě je dobré vybrat matraci s příčnými průřezy, případně takovou, která má vysoce prodyšné vrstvy. Ideálními materiály jsou kokos, koňské žíně nebo agáve. Rovněž je dobré, když si pořídíte matraci se snímatelným potahem. Ten je možné vyprat a tak jej zbavit nejrůznějších nečistot a parazitů.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *