Načítání

Zadejte hledaný text

Ložnice

Vybíráme ideální šatní skříň do ložnice

Velké šatní skříně bývají obvyklou součástí ložnic. Zákazníci si je nejčastěji kupují za účelem získání velkého úložného prostoru jak pro své oblečení, tak i pro další věci. Požadavky jsou jasné – chceme, aby skříň byla co nejpraktičtější, aby do ložnice zapadla a aby věrně sloužila řadu let. Zároveň si přejeme, aby po estetické stránce byla přesně taková, jakou si ji vysníme.

Zdá se, že požadavků je docela dost. Jak tedy vybrat tu nejlepší šatní skříň? Na to se společně podíváme v tomto článku.

https://www.pexels.com/cs-cz/foto/design-interieru-drevo-interier-loznice-1267438/

Měřte, měřte a znovu měřte

Pravidlo č. 1 zní „měřte a měřte.“ Pečlivě si přeměřte prostor, kam šatní skříň umístíte. Dejte pozor, aby skříň nepřekážela při otevírání vstupních dveří do ložnice. Zároveň je ovšem důležité, aby šla otevřít i ona sama. Přeměřte si délku, výšku, ale také hloubku. Všechny tyto parametry jsou při výběru důležité. V případě atypických rozměrů pak můžete zvolit výrobu šatní skříně na míru dle požadavků. I to je možnost!

Otočné versus zasouvací dveřní křídlo skříně

Dále si budete muset pečlivě naplánovat, jak skříň budete vlastně využívat? Od toho se budou odvíjet další požadavky. Bojujete s každičkým místem v pokoji? Zasahovaly by dveře od skříně až k manželské posteli? Zvolte skříň s mechanismem zasouvacích dveří, nikoliv s otočnými dveřmi. Takto uspoříte nějaké to místo. Je to ryze praktické a na trhu jsou k dostání mnohé varianty posuvných skříní.

U zasouvacích dveří pak budete řešit, na jakou stranu se budou zasouvat, zda je lze zasouvat na obě strany – k sobě/od sebe. Systémů je mnoho, stačí si vybrat ten nejideálnější právě pro vás! Navíc doporučujeme se porozhlédnout po mechanismech s tichým dorazem. Určitě tuto vychytávku oceníte zejména v ložnici, kdy budete ve skříni něco hledat, zatímco vaše drahá polovička bude v klidu spát. 

Zatímco zasouvací dveře povětšinou nemívají žádné úchytky na dveřních křídlech, otočné dveře tyto úchytky z praktických důvodů mají. Samotné úchytky je potřeba ladit s celkovým interiérem. Preferujete v ložnici stříbrné nebo zlaté doplňky? Zaoblené hrany či ostré úhly? Zdobené úchytky nebo ryze minimalistické? I takové detaily jsou důležité a je třeba ně myslet.

https://www.pexels.com/cs-cz/foto/architektura-cisteni-deka-design-interieru-1454806/

U otočných dvířek od skříně pak můžete taktéž využít funkci tichého dorazu. Stává se vám, že spěcháte, a tak nepřiměřenou silou zavřete dvířka, která prásknou, div se barák nezboří? Takové vychytané systémy jsou velmi praktické a u zákazníků oblíbené.

Další možností jsou pak skříně s tzv. push systémem. Ten ocení zejména příznivci minimalismu a jednoduše zařízeného interiéru. Žádné zdlouhavé vybírání úchytek na skříně, žádné rozhodování, žádné rušivé elementy… pomocí tohoto chytrého systému stačí jen stlačit dvířka a skříň se sama otevře. Zní to jako pohádka, ale moderní technologie jdou neustále dopředu a dnes je to již běžná součást domácností. Velký výběr obou variant skříní najdete v nábytku XXXLutz.

Zrcadlo ano či ne?

Velmi často se na šatní skříně umisťují velká zrcadla. Potenciální kupci se pak rozhodují, zda je to vůbec dobré, či naopak kontraproduktivní?! Pokud máte šatní skříň přímo naproti postele, může vás zrcadlo potrápit. Mnohdy se ve tmě leknete, kdo to naproti vás je, případně vám nebude dělat dobře ranní pohled do zrcadla… To samozřejmě záleží na preferencích každého.

Zároveň se jedná o velmi praktický doplněk do interiéru. Přece jen se zde nabízí velký prostor pro umístění zrcadla, které by jinde mohlo zavazet. Máte možnost zvolit opravdu velké zrcadlo, ve kterém se uvidíte od hlavy až k patě. Ženy i muži pak mohou lépe zhodnotit svůj outfit při odchodu z domu.

Velmi efektivní je také v malých pokojích. Zrcadlo má výjimečnou funkci v tom, že dokáže provzdušnit a opticky zvětšit prostor. Proto se také zrcadla umísťují do výtahů.

Samozřejmě nevýhodou je ono časté čištění zrcadla a případně také jeho přirozená křehkost, pokud máte malé děti a mazlíčky. To je na uvážení každého.

Kolik úložného prostoru potřebujete

Dalším skvělým tipem pro malé pokoje jsou skříně až po strop. Zde opravdu využijete každičké místo. Poté doporučujeme pořídit si praktické schůdky, které když budete potřebovat, použijete, a když ne, složíte je za skříň či do kumbálu. I lidé menšího vzrůstu tak bez problému dosáhnou do polic výše postavených.

https://www.pexels.com/cs-cz/foto/design-interieru-loznice-mistnost-moderni-271695/

Pokud si však pořídíte skříň ne až ke stropu, i zde se naskýtá možnost, jak využít onen prostor k uskladňování věcí. K tomu dobře slouží různé úložné prostory, boxy a komody do ložnice. Povětšinou se jedná o krabice či plastové boxy, které jsou hlavně uzavíratelné. To je klíčové, nechcete přece, aby se vám na věci prášilo. Můžete si vybírat z nejrůznějších velikostí a designů boxů. Do průhledných boxů snadno uvidíte, a tudíž budete vědět, co se v nich nachází, ale zároveň vám mohou narušit celkovou „čistotu“ interiéru. Na neprůhledné boxy doporučujeme umístit kartičku s popisem, co se v nich nachází (to je praktická vychytávka).

Do takového boxu můžete uložit staré hračky po dětech, které budou čekat na dalšího sourozence, přečtené knihy, které nechcete darovat dál, sezónní oblečení nebo také náhradní ložní prádlo. Velmi prakticky se v tomto uskladňování jeví vakuové pytle s odsáváním. Jednoduše dáte do pytle polštáře, peřiny či jiné textilie a odsajete nepotřebný vzduch. Celkový objem pytle se mnohonásobně zmenší. Takto ušetříte místo a lépe jej uskladníte.

Vnitřní uspořádání skříně

Důležitým faktorem při výběru je samozřejmě to, jak skříň vypadá uvnitř. Většina skříní nám dává takřka neomezené možnosti. Police je možné všelijak přemisťovat, ubrat je, nebo naopak přidat. Konečný výsledek bude vyžadovat hodně plánování!

V první řadě si promyslete, kolik šuplíků potřebujete. Do šuplíků se běžně umisťují menší kousky oblečení, jako je spodní prádlo, plavky nebo pásky. Některé skříně mají v sobě dokonce zabudovaný prostor pro uchovávání doplňků. Praktické mini šuplíky s výplní jsou ideálním místem, kam uložíte své šperky a doplňky do bezpečí. Nebude se na ně prášit, budete je mít organizované a vždy po ruce.

U šuplíků si dejte pozor na to, jak moc je možné je vysunout. Dále se zaměřte na jejich velikost, zejména na šířku a hloubku. Moderní technologie nabízí také snadný a tichý chod. Velmi podceňovaným kritériem při výběru je také nosnost šuplíků (a celkově polic). Nechcete přece, aby se vám skříň zhroutila, když do ní umístíte něco těžšího. Sledujte tyto parametry!

Velmi praktické jsou také zabudované drátěné koše, kam můžete umístit například ponožky. Snadno na ně uvidíte, zároveň je budete mít hezky organizované. Samozřejmě, že tyto organizéry do skříní si můžete také dokoupit. Některé jsou vskutku vychytané a nápadité! Stačí si vybrat z obrovské nabídky.

Dále uvažujte nad tím, kde si složíte kalhoty a trička – zkrátka věci, které nepotřebují být na ramínku. Jak vysoké přihrádky by to měly být? Jak vám budou vyhovovat? Jak jste zvyklí? Plánujete si třídit jednotlivé kousky oblečení například dle využití nebo třeba dle barvy? Možností je mnoho!

https://www.pexels.com/cs-cz/foto/kalhoty-kosile-obleceni-oblek-1682699/

A samozřejmě důležitou součástí šatní skříně je tyč na věšáky. Opět je potřeba si rozplánovat, co na věšáky umístíte. Pokud se jedná o topy, bundy a další menší kousky, pak ještě pod nimi může být další úložný prostor. Pokud plánujete si zde pověsit šaty či jiné delší kousky, pak počítejte s tím, že budete muset v dolní části nechat volný prostor, aby se vám šaty nepokrčily.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *