Načítání

Zadejte hledaný text

Ostatní

Historie interiérového designu

Může se zdát, že jde o mladé a perspektivní odvětví, které zažívá bum v posledních letech. Ve světě i v České republice každoročně vznikají nové školy, které se zaměřují na výuku interiérového designu. Nenechte se však mýlit, tento druh umění je mnohem starší, než si většina lidí vůbec myslí.

Úplné začátky

První kapitolu interiérového designu napsali už staří Egypťané. Ti si své chýše, domy a paláce zdobili nástěnnými malbami, sochami, malovanými vázami, zvířecí kůží a nejrůznějšími textiliemi. Egypťané byli velmi zruční a celá řada archeologických objevů nám potvrdila, že naprosto jedinečnou výzdobu měly hrobky samotných faraonů.

Staří Řekové zase ve svých domech měli dřevěný nábytek s prvky, které byly vyrobeny ze slonoviny nebo stříbra. Zvláštní důraz na krásu a pohodlí kladli Římané. Interiéry jejich domů byly odrazem jejich bohatství a společenského statusu. Řekové i Římané měli ve velké oblibě mozaikové podlahy či fresky. Navíc milovali nástěnné malby a další dekorativní a interiérové doplňky.

„První“ interiérový designér

Nyní se posuneme o mnoho a mnoho stovek let dopředu. Konkrétně do druhé poloviny 19. století, kdy se v New Yorku narodila herečka a světově uznávaná designérka Elsie de Wolfe. Mladá Elsie strávila svá raná léta ve Skotsku. Po návratu do New Yorku působila v amatérských divadlech. Díky svým výkonům se vyšvihla mezi hereckou a uměleckou smetánku.

Postupem času však dala přednost kariéře interiérové designérky. V roce 1913 vydala knihu „The House in Good Taste“. Podle všeho šlo o vůbec první publikovanou knihu, která se věnovala problematice interiérového designu. V průběhu let slavila natolik velké úspěchy, že měla své vlastní showroomy a kanceláře v centru Manhatannu. V té době měla také řadu příznivců a následovníků, kteří se snažili napodobit její styl. Elsie neslavila úspěch pouze na východním pobřeží, ale také v Kalifornii a koneckonců i ve Francii, kde v roce 1950 zemřela. Šlo o velmi výraznou a významnou osobnost, jež nastartovala moderní éru interiérového designu.

Toto odvětví od té doby urazilo pořádný kus cesty. Dnešní designéři pracují například s 3D vizualizací a stále více využívají virtuální realitu a další moderní nástroje.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *