Načítání

Zadejte hledaný text

Ostatní

Paravány jsou opět v módě!

Věděli jste, že první paravány se objevily již ve starověké Číně? Od těch současných se samozřejmě v mnohém lišily, nicméně už tehdy plnily tentýž účel, jako je tomu dnes. Do Evropy se první paravány dostaly v průběhu 15. století. Více než 200 let se v Evropě těšily velké oblibě. Postupně se však začaly spíše vytrácet. Není to koneckonců tak dávno, co byste tento dekorativní doplněk jen stěží objevily v českých domácnostech.

Ze starověku a středověku zpátky do současnosti

Nutno však podotknou, že paravány se dostávají znovu do módy. Bezpochyby jsou jedním z trendů posledních let. Tyto originální dekorace dokáží ještě více oživit vaši domácnost. Rozhodně se neztratí ani v těch nejmoderněji zařízených pokojích. A právě díky tomu si dokázaly získat řadu srdcí.

Paraván můžete mít v obývacím pokoji, v ložnici, popřípadě v kanceláři. Zkrátka jej můžete mít kdekoliv, kde jej chcete mít. Rozhodně však oživí i kavárnu nebo restauraci. Paravány nejsou pouhou dekorací. Slouží zejména k rozdělení většího prostoru. Pokud tedy máte například místnost, která se skládá z obýváku a kuchyně, tak ji pomocí paravánu můžete jednoduše rozdělit. Tím pádem vzniknou v podstatě dva oddělené prostory, které ve skutečnosti však odděleny vůbec nejsou. I tak ovšem budete mít větší pocit soukromí, což jistojistě uvítáte třeba v restauracích.

Z čeho jsou paravány vyrobeny?

Paravány se skládají z několika dílů, jež jsou mezi sebou propojeny závěsným systémem. Konstrukci jednotlivých dílů obvykle tvoří dřevěný rám. Tento dřevěný rám je potažen vliesovým plátnem s vybraným vzorem. Lze sáhnout například po paravánech s motivem krajiny. Díky nim pustíte do své domácnosti zase o trochu více přírody. V případě, že se vám motiv přírody nezamlouvá, tak by mohly přijít vhod paravány s potiskem nějakého města. Popřípadě si můžete vybírat z celé řady dalších vzorů a motivů. Aktuální nabídka je opravdu bohatá a pestrá. Po chvíli brouzdání po internetu zcela určitě narazíte na paraván, který vám okamžitě padne do oka.

S drobnou nadsázkou by se dalo říci, že paravány zažívají něco jako znovuzrození. My máme radost, že si našly cestu do moderně zařízených domácností, kaváren, restaurací či hotelů. Je skvělé vidět, že dekorace, které se objevily již před více než 1000 lety, mají stále co nabídnout.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *