Načítání

Zadejte hledaný text

Rekonstrukce a bydlení

4 až 5 nevýhod koberců

V článku, který jsme publikovali před 14 dny, jsme se zaměřily na výhody koberců. Nyní to vezmeme z druhé strany, podíváme se totiž na nevýhody a drobné neduhy koberců. Tato konfrontace bude určitě zajímavá. Jdeme tedy na to!

Začneme však krátkým shrnutím, koberce dokáží velmi dobře pohlcovat hluk, chůze po nich je většinou velice pohodlná (záleží na konkrétním koberci) a jsou teplé (ostatní podlahové krytiny jsou většinou studené – pokud nejsou opatřeny podlahovým topením). Tento podlahový materiál tedy má rozhodně co nabídnout.

Kratší životnost

Prvním drobným mínusem je bezesporu nižší životnost. Existují podlahy a podlahové materiály, které vám při správné údržbě vydrží klidně celý život. O kobercích však toto tak úplně neplatí. Většinou je po pár letech musíte vyměnit, protože jsou zašlé, tu a tam se na nich objevují nečistoty a skvrny, potažmo mají vyšlapané cestičky.

Nemusí být vhodným řešením pro alergiky

U tohoto bodu je to však možná na delší debatu. V rámci výhod jsme se zmínili o tom, že koberce pohlcují prach lépe než jiné podlahové krytiny. Na druhou stranu se šlapáním po koberci tento prach uvolňuje. To může být problém u alergiků. Výhoda v podobě lepšího pohlcování prachu tedy ve výsledku zas až tak velkou výhodou být nemusí.

Náročnější údržba

Tento bod víceméně souvisí s bodem přechozím. Koberce vyžadují větší a častější péči než třeba taková dlažba. A je to i z toho důvodu, aby se v nich ten nahromaděný prach nekupil. Proto byste měli pravidelně vysávat, s tím souvisí i správný výběr vysavače. Nekvalitní vysavače totiž mohou velkou část pohlceného prachu rozvířit, což by pro alergiky určitě nebylo vhodné.

Vyšlapané cestičky a skvrny

Ti z nás, kdo mají koberce, to určitě dobře znají. Čas od času si vychutnáváte nějaké jídlo, když najednou se jeho kousek dostane i na váš koberec. V „ideálním“ případě se jedná o nějakou tmavou omáčku. V případě vinylu, dlažby nebo plovoucích a dřevěných podlah se téměř nic neděje. Stačí vzít papírový ubrousek a tuto skvrnu utřít. U koberců už to ovšem tak jednoduché není. Stejně tak se u koberce může velmi rychle stát, že se na něm začnou tvořit takzvané cestičky. Ty jsou důsledkem chození a zatížení. Ještě patrnější je to v případě, kdy na koberci máte umístěn nějaký nábytek, například konferenční stolek. Do koberce se rychle „obtisknou“ jeho nohy.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *