Načítání

Zadejte hledaný text

Rekonstrukce a bydlení

Historie dveří se začala psát dříve, než si možná myslíte

Interiérové i exteriérové. Dřevěné i plechové. Posuvné, kyvné, zátěžové, protihluchové, a dokonce i protipožární. Dveře v našich životech hrají zcela zásadní roli. Chrání nás, naše bohatství a náš majetek před nezvanými hosty. Drží v našich příbytcích teplo. Navozují pocit bezpečí a soukromí. A kromě toho dotváří celkovou atmosféru. Bez dveří se zkrátka a jednoduše v životě neobejdeme.

O typech, druzích a variantách dveří by se dalo napsat hned několik článků. Někdy v budoucnu se do toho možná pustíme, ale v dnešním povídání se zaměříme především na samotnou historii dveří. Ta se začala psát již ve starověkém Egyptě, což už je pěkná řádka let. Tehdejší Egypťané, jak všichni víme, byli až neuvěřitelně zruční a vynalézaví. Tím pádem se asi nelze divit tomu, že dveře vymysleli právě oni. V té době ovšem ani zdaleka nevypadaly tak, jak je známe dnes. Když se posuneme o pár tisíc let dopředu, konkrétně někdy do období prvního tisíciletí našeho letopočtu, tak narazíme na první automatizované dveře. Ty podle všeho sestrojil Heron z Alexandrie – matematik, fyzik a vynálezce. V té době už se objevovaly i posuvné dveře, které někteří lidé považují za výdobytek moderní doby.

Někdy okolo roku 600 můžeme narazit na další neuvěřitelný počin, kterým byly dveře, které se ovládaly nožním „senzorem“. Jak šel čas, tak se stále používaly další a další materiály. Objevovaly se další a další typy a druhy dveří, až se „vyvinuly“ do podoby, v jaké je známe dnes. Dveře a vrata se prakticky od pradávna různě zdobí. Neplní tedy pouze jakousi ochranou funkci, ale také funkci designovou. Například i speciální typy dveří, které splňují limity na požární odolnost nebo kouřotěsnost, mohou vypadat téměř jako umělecká díla.

Zanechat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *